Od dawna wysłuchuję głupot i teorii nie wiadomo skąd o tym jak to kot może zarazić toksoplazmozą kobietę w ciąży a prawda wygląda tak:
Toksoplazmoza - pasożytnicza choroba ludzi i zwierząt spowodowana zarażeniem pierwotniakiem Toxoplasma gondii.
Żywicielem ostatecznym są koty domowe i niektóre kotowate. Żywicielem pośrednim zaś wszystkie ssaki łącznie z człowiekiem oraz ptaki. Zakażenie toksoplazmozą to jedno z najczęstszych zakażeń pasożytniczych. Toksoplazmoza występuje praktycznie na całym świecie. Mimo wysokiego odsetka zakażonych, niewielka liczba osób choruje. Reszta to nosiciele. Główną drogą zarażeń jest spożycie surowego lub niedogotowanego mięsa zawierającego cysty z bradyzoitami T. gondii. (czyli największym zagrożeniem jest mięso tatar tudzież inne surowizny).
Zarażenie jest również możliwe podczas zjadania pokarmu zanieczyszczonego kałem, moczem lub śliną zwierząt chorych na toksoplazmozę, w których to wydalinach i wydzielinach znajdują się trofozoity T. gondii. Możliwe jest również zarażenie drogą kropelkową oraz zarażenie śródmaciczne i poprzez transplantacje. (wniosek jest taki - nie zjadaj kocich odchodów oraz nie dopuść do transfuzji krwi kociej a unikniesz zagrożenia... ) .
Toksoplazmoza wrodzona:
W postaci wrodzonej objawy zależą od zaawansowania ciąży w chwili zakażenia matki. Wynika stąd ich zróżnicowanie. Charakterystyczna triada objawów tzw. triada Sabina-Pinkertona, do której należą małogłowie i (lub) wodogłowie, zapalenie siatkówki oraz naczyniówki, a także zwapnienia śródmózgowe występuje w ok. 30% przypadków. Towarzyszy jej często znacznego stopnia opóźnienie rozwoju umysłowego. Innymi objawami wrodzonej toksoplazmozy są: hipotrofia, hepatomegalia, splenomegalia, małopłytkowość, powiększenie węzłów chłonnych, zapalenie mięśnia sercowego, małoocze, agenezja gałki ocznej.
Głównym źródłem zarażenia kotów jest polowanie na drobne gryzonie (i oczywiście ich zjadanie). Ograniczenie swobody kota poza domem zapobiega przenoszeniu się infekcji z innych zwierząt, co znowu chroni nas przed infekcją.
W obecnym stanie badań wynika, że główną przyczyną (70%) jest surowe lub niedogotowane mięso. Wstępnie badającym od 10 lat udało się ustalić, że po zamrożeniu go głęboko lub gotowaniu powyżej 20 minut w temp. 60 stopni Celsjusza pierwotniak zanika.
Główne źródło informacji to wikipedia , informacje konsultowane z lekarzem weterynarii, jak również oparte o wiele artykułów naukowych. Zapraszam również do zapoznania się z forumową lekturą.
Kot i dziecko
Krąży bardzo wiele opinii jakoby kot miał być agresywny wobec dzieci. Kolejny mit..., oczywiście zdarzają się agresywne koty (najczęściej jednak przejawiają takie skłonności dużo wcześniej), tak jak zdarzają się agresywni rodzice, agresywne rodzeństwo itd. (takich przypadków znam znacznie więcej). Nie ma żadnych podstaw do przypuszczenia iż kot może zagrozić dziecku, najrozsądniejsze jest powolne oswajanie kota z dzieckiem z czasem staną się wielkimi przyjaciół mi. Niestety opowieści o szkodliwym wpływie kota na kobiety w ciąży i dziecko rozpowszechniają także lekarze, dopytując co nam konkretnie grozi nie usłyszymy żadnej logicznej odpowiedzi - zatem taka porada jest niczym innym jak idiotycznym zabobonem.
Wiem że ostatnio mało zdjęć zrobiłam ale obiecuję że niebawem umieszczę zdjęcia jeszcze z września i napstrykam nowe!
czwartek, 29 października 2009
wtorek, 27 października 2009
Azyl - Cichy Kąt - potrzebuje Twojego podpisu!
Apel o pomoc dla Cichego Kąta - azylowi grozi zamknięcie, prosimy o podpisywanie petycji z wnioskiem o udostepnienie innych gruntów dla azylu. Szczegóły tutaj: http://azyl.schronisko.net/page42.html
Bardzo, bardzo proszę - ta pomoc naprawdę NIC nie kosztuje, chwilkę czasu, a dla Cichego Kąta i jego podopiecznych może oznaczać być albo nie być...
Elektroniczna petycja
Bardzo, bardzo proszę - ta pomoc naprawdę NIC nie kosztuje, chwilkę czasu, a dla Cichego Kąta i jego podopiecznych może oznaczać być albo nie być...
Elektroniczna petycja
Subskrybuj:
Posty (Atom)